sobota, 5 lutego 2011
Chleb wiejski gryczany na ciemnym piwie i katyk
Kręci mnie mąka gryczana od dawna i myślę, że to za sprawą blinów (mam nadzieję, że dobrze odmieniam), które w asyście kwaśnej śmietany doprowadzają mnie do szaleństwa. Ostatnio czytam sobie do poduszki "Kuchnię rosyjską" i bliny tam nęcą mnie na każdym kroku. Niebawem będzie i o nich, a teraz wróćmy do chleba.
Nie będę udawać, że jestem chlebową specjalistką, bo tak nie jest. Piekę chleby na zakwasie z miłością i oddaniem, lecz wciąż jakoś brakuje mi czasu na obowiązkowe procedury, bez których taki chleb nie może się obejść. Dziś będzie chleb o wiele mniej wymagający. Przepis zaczerpnęłam z książki "Gotuj z KitchenAid". W skromnym tym wydaniu wciąż odkrywam nowe perełki, a do takich zalicza się od dziś także mój dzisiejszy bohater. Do dzieła drodzy Państwo, czas zakasać rękawy.
Chleb wiejski gryczany na ciemnym piwie
200 g mąki gryczanej
200 g mąki żytniej (użyłam pytlowej)
375 g mąki chlebowej
2 łyżeczki soli
1 opakowanie drożdży instant
1 łyżka miodu
30 g masła
150 ml ciemnego piwa
250 ml wody
Do miski przesiać wszystkie rodzaje mąki, dodać sól i drożdże, wymieszać. Do garnka wlać wodę, dodać miód i masło. Podgrzewać na małym ogniu, aż masło się rozpuści. Zdjąć z ognia, dodać piwo. Płynne składniki wlewać stopniowo do naczynia z mąką, wyrabiając ciasto. Trwa to ok. 8-10 minut. Wyrobione gładkie i niezwykle plastyczne ciasto przykryć w misce folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia. Moje rosło ok. godziny. Po tym czasie wyrobić je ponownie, podzielić na dwie części i uformować bochenki. Ułożyć je na natłuszczonej blasze, przykryć folią i znów zostawić do wyrośnięcia, tym razem na jakieś 40 minut. Następnie naciąć bochenki ostrym nożem i wstawić do piekarnika nagrzanego do 220 st.C. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 200 st.C i piec jeszcze 30 minut. Chleb jest zwarty, z chrupiącą, dość twardą skórką i miękkim wnętrzem. Jak na wiejski chleb przystało, kroi się go w grube pajdy i smaruje czymś pysznym.
U mnie był to katyk, rodzaj gęstego serka wywodzącego się z kuchni bułgarskiej. W oryginale było to odparowane na gęsto owcze mleko, zakwaszane owczym serem. Ja robię go dużo prościej. Miksuję po prostu fetę z gęstym jogurtem. Proste i zaskakująco smaczne. Polecam.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
21 komentarzy:
Przepiękny !
mogę prosić o kromeczkę ? - dziękuję :)
mniam !
Beatko, genialny pomysł na serek, kupuję natychmiast!
Chleb przepiękny:)
Przepiękne bochenki!
A czy taką mogę gryczaną można uzyskać poprzez zmielenie kaszy?
Pozdrawiam! :)
świetny, też bardzo lubię mąkę gryczaną, często robię racuszki gryczano-orkiszowe. Muszę wypróbować ten chleb, wygląda bardzo smacznie. U mnie dzisiaj Wasze ciasto z okazji święta nutelli :) http://zielenina.blogspot.com/2011/02/5-ty-swiatowy-dzien-nutelli-ciasto.html#comments
Zaytoon, to chyba zależy od narzędzia do mielenia, jakim dysponujesz. Z młynkiem do kawy powinno być ok. Ten katyk polecam Wam z całego serca.
Beato,
piękny chleb. tylko takiego pozazdrościc!
przepiękny ;-)
Przepiękny chlebek. Po prostu, wspaniały Beatko!:)
Wygląda bardzo apetycznie. Przepiękne zdjęcia.
Piękny chleb i naprawdę profesjonalne zdjęcia! Zapraszam do podzielenia się nimi na nowym portalu kulinarno-fotograficznym http://wykrywacz-smaku.pl/ :)
Piekny chleb Beato! Ja ksiazke z przepisami KA na razie tylko wertuje, zycia mi chyba nie starczy na wyprobowanie tych wszystkich przepisow, ktore sie pietrza w domu.... ;)
Pozdrawiam serdecznie!
Muszę powiedzieć, że pasjami uwielbiam gryczane bliny, ale gryczane chlebki mnie do tej pory nie zachwyciły. Wypróbuję może ten przepis ... kto wie :)
Przepięknie fotografie :)
taki chleb to mogę nawet ja upiec! wygląda świetnie i zdrowo!
pozdrowienia!
J.
o rany!
wspaniały chleb... i to piwo :)
zapewne smakuje bajecznie :)
Mąka gryczana smakuje nieziemsko.
Tak jak żytnia dla mnie i gryczana to mąka szlachetna.
A chleb to podstawa!
Pozdrowienia!
Chlebek niesamowicie apetycznie wygląda!
My również lubimy wypieki własnej roboty, choć chleba na zakwasie jeszcze nie robiłyśmy.
Dlatego dziękujemy za ten prosty przepis :)
pozdrawiamy
sama poezja,
jest po prostu przepiękny, czego nie mogę powiedzieć o kupnym chlebku ..
piękne nacięcia
a gryczany smak bardzo kuszący, jestem wielbicielką..
Chlebek wygląda niewiarygodnie kusząco :) I na pewno jest bardzo smaczny i zdrowy :)Ja przy okazji chciałabym jeszcze za śliczny paryski notesik podziękować :) Uroczo prezentuje się w torebce!
Ja jeszcze zbyt wielu przygód z mąką gryczaną nie miałam, ale nadrobię to z przyjemnością zaczynając od takiego chleba :)
Prześlij komentarz