czwartek, 22 kwietnia 2010

Zrozumieć Wenecję

Zrozumieć Wenecję można na wiele sposobów. Poznać trudno, bo ma wiele twarzy i wszystkie wydają się prawdziwe. Czy jest piękna? To zależy, jak pojmuje się piękno.Czy domy obwieszone targanym wiatrem praniem są piękne? Czy ciasne uliczki, prowadzące donikąd są piękne? Czy piękne są palazzo wzniesione na wodzie, których świetność minęła już dawno?

Jeśli wysiądzie się z pociągu na końcowej stacji Santa Lucia, przeciśnie jakimś cudem przez zbity tłum obładowany walizkami i przejdzie na na drugą stronę, wprost na stację vaporetti można po prostu poczuć się jednym z tysięcy zmęczonych, wymiętych turystów, ściskających w rękach przewodniki krzyczące "TOP 10 list Venice!"

Dla mnie to przejście ma wymiar symboliczny. Czuję się niczym Alicja, która przechodzi na drugą stronę lustra. Uderza mnie cisza. Tak, wenecka cisza na zawsze pozostanie mi w głowie.Cisza gwarnego targu u stóp Rialto. Ryby, warzywa, sery, chleb. Wypchane kosze, załadowane siatki, skrzynki wyładowywane wprost z łodzi.Cisza Canal Grande z samego rana, gdy wodne taksówki prześcigają się z vaporetti wymijając o włos wyładowane towarami łodzie i traghetti.Cisza na San Marco o świcie, gdy pusto tu i pięknie.
Światło, kolor i cisza, taką Wenecję zapamiętam.Zdjęcia: Lubo i Beata Lipov

4 komentarze:

Amber pisze...

Dal mnie Wenecja zawsze jest piękna.
To magiczne miejsce, może trochę zniszczone, ale wyjątkowe.

PATI pisze...

DO ZAKOCHANIA JEDEN KROK NIE WIEDZIEC CZEMU UROKLIWIE TAJEMNICZO PIĘKNIE....SZCZEGOLNIE PODCZAS KARNAWAŁU....ACH TE MASKI...

Mich pisze...

Dobrze, że pojawił się znak bo nie wiem czy wybierałbym się bez pewności, że Italia czeka.
Wenecka przygoda powiadasz... dla siebie wybrałem Umbrię, zaczynam od 2 miesięcy nauki. O wszystkim chętnie doniosę.
Piękne te stragany z warzywami! Weekend się zbliża, już jutro zrobię wycieczkę bo warzywa pod Halę Mirowską.
pozdrowienia i dziękuję za pozdrowienia dla babci:)

katasz pisze...

Widzę piękne kwiaty cukinii na targu :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails